Celebrating Outstanding Achievements at the 40th Annual Awards Banquet
The NC State College of Veterinary Medicine community gathered Thursday night to celebrate outstanding achievements over the past year. Students, faculty, house officers and staff were honored with dozens of awards during the event at Talley Student Union.
Below is a full list of our 2024 winners.
NC Veterinary Medical Association Academic Achievement Award: Claire Ludwig
Joseph L. Grimes Leadership Award: Isla Farrow
Friends of NCVMA Foundation Scholarship: Frank Fialkiewicz
Jim & Mollie Rasor Leadership Scholarship Award: Natalia Rosa Padilla
NCVMA Industry Council Award: Emily Lentz
Martin Litwack Award for Excellence: Meg Mulder
ACVS Small Animal Surgery Award: Natalia Rosa Padilla
Donald R. Howard Award for Surgical Excellence: Jacob Levine
ACVO Ophthalmology Senior Student Award: Jordan Gerras
ACVIM Clinical Excellence in Small Animal Internal Medicine Awards: Gaby Gonzalez and Claire Ludwig
Dechra Excellence in Small Animal Internal Medicine Award: Kassidy Leon
DOCS Companion Animal Faculty Clinical Proficiency Awards: Joseph Allender, Jaime Calcagno, Gaby Gonzalez and Dominique Stewart
MBS Excellence in Anesthesia Clinical Proficiency Awards: Hannah Lathom and Sierra Thorson
North American Veterinary Anesthesia Society (NAVAS) Student Anesthesia Award: Daric Williams
Dechra Excellence in Dermatology Award: Abby Dallas
R.C. Dillman Award for Excellence in Anatomical and Clinical Pathology: Will Benedict
ACVP Excellence Award: Emma Ferraro
Law Family Endowed Award for Excellence in Pathology: Dr. Jazz Stephens
Dr. Monica Menard Award for Excellence in Veterinary Pathobiological Research: Dr. Stephanie Fuetsch
ACVR Excellence in Clinical Radiology Award: Raisa Velez Contreras
NCSU Excellence in Diagnostic Imaging Clinical Proficiency Award:
Radiology – Joshua Wagner
Ultrasound – Frank Fialkiewicz
AAHA Award for Proficiency in Primary Care: McKenna Hilliker
Psato Award: Cassidy Chapman, Natalia Rosa Padilla and Clay Tuttle
Boehringer Ingelheim Animal Health Cardiology Award: Erica Ramaker-Erlandson
Bob Rosenthal Oncology Senior Student Award: Victoria Newberry
Association of Feline Practitioners Senior Student Award: Logan Moore
VECCS Award for Proficiency in Emergency & Critical Care: Frank Fialkiewicz
Foundation Equine Clinic Excellence in Equine Primary Care Award: Ben Herman
Mat Gerard Award for Excellence in Equine Dentistry: Ben Herman
Dechra Excellence in Equine Sports Medicine Award: Bryan Stallings
Dr. Robert Agne Memorial Equine Award: Bryan Stallings
Equine Health Program Special Focus Award – Internal Medicine: Kerry O’Donnell
DOCS Large Animal Clinical Proficiency Awards: Pate Pollard and Payton Smith
ACVS Large Animal Surgery Award: Hannah Lathom
Theriogenology Clinical Proficiency Award: Katie Tyndall
Whynter Colinson Brownie Equine Award: Dr. Erin O’Neil
Leroy Coggins Graduate Fellowship Endowment: Dr. Caroline McKinney-Aguirre
ACVIM Clinical Excellence in Large Animal Internal Medicine Award: Pate Pollard
Population Health and Pathobiology Faculty Clinical Proficiency Awards:
Small Ruminant — Claire Giles
Bovine — Chalise Brown and Payton Smith
Whynter Colinson Brownie Food Animal Award: Dr. Siena Mitman
Hanns-Dieter Alhusen Swine Proficiency Awards: Hunter Everett and Hannah Lathom
Population Health and Pathobiology Faculty Poultry Proficiency Award: Matthew Browning
Award for Excellence in Veterinary Behavior: Megan Gremling
ASLAP Foundation Veterinary Student Award: Bryanna Meredith
Clinical Proficiency in Wildlife, Aquatic, Avian and Zoological Medicine:
Proficiency in Invertebrate Medicine – Sabrina Kapp
Proficiency in Zoological Medicine – Ashlyn Heniff
Proficiency in Aquatic Animal Medicine – Kayla Bonadie
Proficiency in Zoological Pathology – Emma Ferraro
Proficiency in Conservation Medicine – Aswini Cherukuri
Proficiency in Reptile and Amphibian Medicine – Rachel Carpenter
Proficiency in Wildlife Medicine – Megan Gremling
WAAZM Spirit Award – Clay Tuttle
The David Woodward Memorial Award for Excellence in Reptile Medicine and Conservation: Samantha Badgett
Joel Kirk Budd, Jr. Award for Companion Animal Diagnostics: Safari Richardson
Student and House Officer Diversity and Inclusion Awards:
DVM Student – Kinnidy Coley
House Officer – Dr. Jazz Stephens
Sarah Watson Brown Award: Frank Fialkiewicz
Class of 2027 CVM Faculty Award: Dr. Amy Stieler Stewart
Class of 2026 CVM Faculty Award: Dr. Kristen Messenger
Class of 2025 CVM Faculty Award: Dr. Jen Turner
Class of 2024 CVM Faculty Award: Dr. Karyn Harrell
Phyllis Edwards Service Award: Jason Becker
Best small animal service-focused technician: Michelle Thompson
Best small animal wards technician: Sara Roboschil
Best small animal intern: Dr. Joseph Evans
Best small animal resident: Dr. Caroline Schlaeppi Fisher
Best large animal technician: Alexandros Chrysanthou
Best large animal intern: Dr. Sarah Goss
Best large animal resident: Dr. Siena Mitman
Best VTH Staff Member: Rebecca Maher
Zoetis Distinguished Teaching Award: Dr. Amy Stieler Stewart
- Categories: